Musta tee kasulikud omadused

Lugedes tee kohta, kerkib teiste teemade kõrval alati esile just tee kasulikkuse teema. Kui sirvida neid sadu erinevaid artikleid (jah, ma tegin ka seda), keskenduvad need peaaegu eranditult rohelisele teele. Niisiis, pole üllatav, et paljudele inimestele on jäänud mulje, et just rohelisel teel on rohkelt tervisega seotud eeliseid, aga must tee oma kofeiini ja tanniini sisaldusega on justkui tervisele kahjulik. Tegelikkuses pole see midagi muud kui veel üks teega seotud müüt. Niisiis, kui oled üks neist inimestest, kellele meeldib must tee, on mul Sulle hea uudis - toetudes praegustele uurimustele, võib öelda, et must tee on Sinu tervisele sama kasulik kui roheline tee ja lisaks ei sisalda see ka rohkem kofeiini.

Alustame põhitõdedest. Kõik versioonid teest (valge-, roheline-, oolong- ja must tee) on lihtsalt erinevate töötlemisviiside tulemus. Tee tegemise algne materjal - teepõõsa Camellia Sinensis lehed - on täpselt sama. Sellest tulenevalt on enamik keemilisi ühendeid ja aineid, mida värskes teelehes leidub, samad ka lõpptootes. Sõltumata sellest, kas tegu on rohelise- või musta teega.

Värsked Camellia Sinensise lehed

Kofeiini sisaldus erinevates teedes on enamvähem sama

Näiteks kofeiin. Sõltuvalt kliimast, kultivarist ja mullast (ning paljudest teistest teguritest) on kofeiini sisaldus valmis tees vahemikus 2–6%. Teadlased on leidnud, et erinevad töötlemisviisid ei mõjuta olulisel määral lõppprodukti kofeiini sisaldust. Toon näite - oletame, et saan meie tehasesse ühe partii värskeid lehti ning jagan need pooleks - 50% teen rohelist teed ja 50% musta teed. Kui olen nende töötlemise lõpetanud, on kofeiini sisaldus nendes põhimõtteliselt sama. Kofeiin ei kao mitte kuhugi. 

Tee tervisliku kasu peakangelased - antioksüdandid

See sama põhimõte kehtib, küll väikeste variatsioonidega, peaaegu kõigi teiste tees leiduvate komponentide puhul (aminohapped, eeterlikud õlid, pigmendid, mineraalid jne), aga ühe olulise erandiga. Seda erandlikku rühma nimetatakse fenoolseteks ühenditeks. Need fenoolühendid on kuulsad antioksüdandid, millest räägitakse peamiselt tee tervisliku kasu kontekstis.

Ühte antioksüdantiderühma nimetatakse katehhiinideks. Neid toodavad looduslikult paljud taimed ning neid võib leida peaaegu kõigist värsketest puuviljadest ja marjadest, ubadest, isegi kartulitest. Katehhiine saadakse näiteks šokolaadi süües (kakaoubades on neid ohtralt) ja ka veini juues (leidub ka viinamarjades). Tee teeb eriliseks asjaolu, et on vähe asju, mis sisaldaks nii suurel hulgal katehhiine. Näiteks, sama koguse katehhiinide saamiseks peaksid jooma 3 keskmise suurusega tassi rohelist teed (mitte just kõige suurem katsumus) või 4 pudelit punast veini (võib osutuda juba veidi keerulisemaks).

Just nende antioksüdantide koostis on peamiseks erinevuseks erinevat tüüpi teede vahel. Valges ja rohelises tees püsivad nad enamasti looduslikul kujul katehhiinidena. Kuid see, mis muudab musta tee mustaks, on oksüdeerimisprotsess. Selle protsessi käigus  purustatakse teelehtede rakud ning selle tulemusena  reageerivad värsketes lehtedes olevad antioksüdantsed katehhiinid ensüümide ja hapnikuga ning muunduvad hoopis millekski uueks - erinevateks oksüdeerunud polüfenoolideks. Neid polüfenoole nimetatakse theaflaviinideks ja thearubigiinideks. Et pilt natuke selgem oleks, vaata järgmist tabelit, us on näha, mis muutub teega pärast selle oksüdeerumist. Nagu näha, peaaegu mitte midagi ei muutu, välja arvatud need fenoolsed ühendid.

 Allikas: Manoj Solanki Tea Chemistry https://www.slideshare.net/manoj100883/tea-chemistry

Vähene uurimistöö 

Nüüd tuleb musta tee põhipunkt. Kuna rohelises tees leiduvaid katehhiine esineb laialdaselt ja neid võib leida peaaegu kõigist värsketest köögiviljadest ja puuviljadest, on neid ka palju laiemalt uuritud ning analüüsitud, mistõttu on teada ka katehhiinide erinevad tervisega seotud eelised ning mõju.

Mustas tees leiduvaid polüfenoole (theaflaviinid ja thearubigiinid) ei toodeta taimedes looduslikult ning need moodustuvad ainult teelehtede oksüdeerimisel. Seepärast ei tule ka üllatusena, et nende ühenditega seotud uurimistöö on vaid väike osa katehhiinidega seotud uurimistööst. Piiratud arv uuringuid, mis tänaseks läbi on viidud, viitavad, et theaflaviinid ja thearubigiinid võivad olla sama võimsad antioksüdandid kui katehhiinid, toimides lihtsalt pisut teistmoodi. Kindlasti kuuleme sellest tulevikus rohkem.

Hetkel tasub meeles pidada, et kui lugeda rohelise tee positiivsetest tervisemõjudest, ei tähenda see tingimata, et must tee on vähem kasulik või vähem tervislik. See on lihtsalt märk tõsiasjast, et tänapäeval teab teadus rohelises tees leiduvatest antioksüdantidest oluliselt rohkem ja seetõttu saab ka positiivsetest tervisemõjudest rohkem rääkida.


Valmistoodang must tee "First Kiss"


Kirjutas Hannes

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.