Teetaimede kasvatamine kodus

Meil on alati olnud plaan, et ühel hetkel saab meie istanduses olema kasvuhoone ja vastavad tingimused, et saaksime ise teetaimi kasvatama hakata. Seniks aga kuni meil seda pole, otsustasime kodus veidi eksperimenteerida. Seda, kuidas taimed kasvavad ja arenevad, on alati olnud huvitav jälgida ja kuna meil on siin kõik vajalik teetaimede kasvatamiseks olemas, siis pikka mõtlemist ei olnudki - seemned mulda ja pöidlad pihku, et sellest midagi ka välja tuleks. Siinkohal tasub ära mainida, et internetist leiab igasugu erinevaid viise kuidas teetaimi kasvatada, aga meie tegime seda lõpuks siiski veidi omamoodi.

Seemnete korjamine

Mida me siis täpselt tegime? Esiteks pidime minema istandusse, et seemneid korjata. Õnneks (aga ka kahjuks) polnud meil sellega probleeme - meie istandused olid sel aastal seemneid täis. Kuigi see võib esmapilgul tore tunduda, siis tegelikult, mida rohkem on taimel seemneid, seda vähem kasvatab ta lehti, mida me teeks saaksime teha. Siit ka põhjus, miks me sel aastal suuremaid pügamisi teeme, aga see on hoopis juba teine ​​teema ja väärib omaette blogipostitust. Nii et naaseme seemnete korjamise juurde.


Värskelt korjatud teeseemned

Pärast seemnete korjamist jätsime need "puhkama", et seemnekestad avaneksid loomulikult. Meie seemned seisid katmata korvis umbes 2 nädalat, enne kui alustasime järgmise protsessiga - teeseemnete eraldamine kestadest ning veekaussi panemine. Kui seemned liiga kauaks seisma jäävad, siis on ka oht, et need võivad ära kuivada nii et väga kauaks ei tasu neid "puhkama".


Teeseemned pärast 2 nädalast ootamist

Hulpijad ja uppujad

Uppujate eraldamine hulpijatest on teeseemnete istutamisel väga oluline samm. Kui seemned hulbivad, tähendab see, et need on ära kuivanud ja ei ole enam elujõulised. Meie hoidsime teeseemneid kausis umbes 4 päeva. Tavaliselt hoitakse seemneid vees 24–48 tundi. Alguses hulpisid enamus meie seemnetest kausis ringi ja meie optimism hakkas kaduma, kuid päev hiljem olid juba enamus seemnetest (umbes 90%) kausi põhja vajunud.
Teeseemned veega täidetud kausis

Mullasegu ettevalmistamine

Järgmiseks oli aeg seemned mulda panna. Mullasegus kasutasime üldiseks kasutamiseks mõeldud kompostmulda (¾), mille segasime kokku perliidiga (¼). Perliidi lisamine aitab tekitada hea õhuliikumise ning hoiab niiskust tasakaalus, mis omakorda vähendab üle- ja ka alakastmisest tingitud ohte. Segasime kõik suures ämbris kokku ja lisasime ka vett, et segu oleks niiske. 

Teeseemnete külvamine

Otsustasime kasutada tavalist rõdukasti, mis mahuks kenasti ka meie aknalauale. Lisasime kasti umbes 15 cm mullasegu ja panime kõik avanenud seemned kolme ritta, jättes iga seemne vahele u 1,5 cm vaba ruumi. Seemnete peale lisasime uuesti umbes 1,5 cm mullasegu.

Kasti asetasime aknalauale, kus on palju päikesevalgust ning jäime ootama, mis edasi saab. Kastsime seemneid käsisurvepritsiga iga päev, mõnikord 2 korda päevas ja esimene taim pistis oma nina mulla alt välja vähem kui kuu aega pärast külvamist. Nüüd, poolteist kuud hiljem, vaatab meile vastu 23 väikest teetaime ja ilmselt tuleb neid veel ka juurde :)

Teeseemnete mulda panemine

Teetaimede arengu jälgimine

Panime osa seemnetest ka oma rõdul asuvasse "kasvuhoonesse", mille Mario ise ehitas, kuid teoreetiliselt peaksid need taimed alles kevadel end välja hakkama ajama. Vaatame, kuidas selle projektiga läheb. Hoiame teid kindlasti kursis, kuid senikaua nautigem väikeseid teetaimi meie aknalaual :)

Teetaimed meie aknalaual

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.