Eesti keeles - in Estonian

Müüdid teest - juhend algajale teemaailmas orienteerumiseks

Müüdid teest - juhend algajale teemaailmas orienteerumiseks
Kas roheline ja must tee tulevad erinevatest taimedest? Miks roheline tee on kibe ja must tee mõru? Teetööstuse negatiivne külg. Tee ja kofeiin. Mis teema nende teepakkidega on? Nendel küsimustele leiad vastuse siit.

Esimese aasta õppetunnid

Esimese aasta õppetunnid
Niisiis, 2018. aasta alguses olin ma just töölt ära tulnud ja valmistusin selleks, et hakata Gruusias teed tootma. Isegi praegu seda kirja pannes kõlab see endiselt natuke hullumeelsena :) Kas aasta läks nii nagu seda ette kujutasin? Muidugi mitte! Kuid see ei läinud ka halvemini või paremini, lihtsalt teistmoodi. Kui sa kolid riiki, kus seni oled viibinud vaid turistina ning sa teed midagi esimest korda oma elus, siis lihtsalt ei ole midagi millele oma ootustega tugineda.

Õppetunnid Shifuga

Õppetunnid Shifuga

Kuna oleme teetegemises alles algajad, oli juba hooaja alguses selge, et paljalt oma tarkusega me hakkama ei saa. Küsisime mitmete spetsialistide käest nõu, lugesime ja otsisime lisamaterjale, kuid teadsime, et vaja on kedagi, kellel oleks palju kogemust ning kes tuleks kohapeale ja vaataks üle meie põllud, taimed, kohaliku kliima ning annaks meile selle põhjal konkreetsemat tagasisidet. Nii kutsusimegi endale Nepaalist külla teemeistri Sonam Paljor Lama, et temaga koos paremini teeistanduse hingeelust aru saada ning õppida tundma tee valmistamise põhitõdesid.

Tagasi kontorisse?

Tagasi kontorisse?
Viimased neli kuud on pakkunud kõike, mida ootasin. Vastu on tulnud võtta nii vaimseid kui ka füüsilisi väljakutseid ning kindlasti on minu mugavustsooni piire korduvalt nihutatud. Kohati on see olnud väga väsitav, aga ma ei ole midagi kahetsenud, mitte hetkekski. Ajutiselt Nordica juhatuse esimehe koha vastu võtmine ei olnud kindlasti tingitud sellest, et konditsioneeriga kontorit taga igatsesin või teekasvatamisest loobuda mõtleksin.

40 päeva hoo kogumist või maratonijooks?

40 päeva hoo kogumist või maratonijooks?
Müüa midagi, mida sul tegelikult veel pole ja tegeleda sellega intensiivselt 40 päeva järjest ei ole lihtne ja isegi, kui me saavutasime oma eesmärgist 80%, julgen väita, et tegelikult läks meie ühisrahastuskampaania päris hästi- tervelt 221 inimest , kes otsustasid meisse uskuda ja meile hoogu anda! Ma ei ole kunagi maratoni jooksnud, aga kujutan ette, et seda tunnet saab võrrelda ühisrahastuskampaania vedamisega- pikk ettevalmistusperiood (palju pikem, kui ma oleks arvanud), pingutus, mille käigus annad endast kõik, ja lõpuks see imeline finišijoone ületamise tunne.

Tee hind. Kas tead, mille eest maksad?

Tee hind. Kas tead, mille eest maksad?
Tee puhul valikutest reeglina puudust ei ole. Näiteks võime valida maailma kõige eksklusiivsemate sortide seast ja maksta ühe tassitäie eest umbes euro või valida kõrge kvaliteediga orgaaniline tee ja käia tassitäie eest välja 25-30 senti. Need ei ole kindlasti hiigelsuured summad, kuid sellest hoolimata valib meist enamik masstoodangu, mille tassitäie hind on 5-6 senti. Otsus valmib enamjaolt lähimas toidupoes, kui ostame tavalise 1,5-2 eurot maksva teekarbi, mille sees on 25 teepakikest. Uhkes läikivas pakendis on 40-50 grammi teetolmu, sõna otseses mõttes.

გამარჯობა- sissejuhatus Gruusia keelde

გამარჯობა- sissejuhatus Gruusia keelde
Gruusia keel kuulub maailma kümne vanima keele hulka ning tuleb välja, et kusagil päris ajaloo alguses otsustasid siinsed elanikud, et nende keel peaks olema midagi täiesti erakordset ja omapärast. Siis mõeldigi välja gruusia keel (kartuli ena) ja gruusia tähestik. Esialgu oli tähestikust kolm versiooni, kuid minu õnneks on nüüdseks kasutusel vaid üks. Kõik selle tähestiku tähed saab jaotada nelja kategooriasse: tähed, mis näevad välja nagu ladina M (mitte ükski neist ei ole tegelikult "M"), number 6, number 3 ja kõik ülejäänud.

Miks Gruusia teetööstus kokku kukkus?

Miks Gruusia teetööstus kokku kukkus?
Lähistroopilise kliima tõttu on Lääne-Gruusia ideaalne koht tee kasvatamiseks. Jahedad ööd ja külmad talvekuud hoiavad ära haigused, mistõttu ei ole vaja kasutada pestitsiide ning tingimused orgaanilise tee tootmiseks on head. Jahe kliima ja väga happeline pinnas annavad teele erilise maitse ja lõhna - lehed küpsevad aeglasemalt, mille tulemusel on teel mõnus, pehme maitse. Mida kõrgem on kasvukoht, seda huvitavam maitse. Suurepärastest tingimustest hoolimata on Gruusia tee ajalugu väga mitmekesine, paljude tõusude ja mõõnadega. Hiilgeaegu on korduvalt varjutanud sõda või majandusprobleemid.

Tee- see kuum jook

Tee- see kuum jook
Ütlen päris ausalt, et minu teadmised teest enne Renegade-aega piirdusid enam-vähem sellega, et tee tegemiseks on vaja kuuma vett ja midagi, mida seal sees solgutada. Nüüd olen järgemööda ennast harinud ning tuleb tunnistada, et kogu see maailm on tunduvalt põnevam (ja ühtlasi ka keerulisem), kui eemalt vaadates tunduda võib.

Esimene kuu tõelise põllumehena

Esimene kuu tõelise põllumehena
Ma olen piisavalt kaua maailmas elanud, et teada- tavaliselt ei lähe asjad nii nagu plaanitud, seega olin valmis selleks, et algus saab olema keeruline. Olin valmis ka selleks, et tegutsen peamiselt üksi kuni teised tiimiliikmed aprilli keskel saabuvad. Kõige olulisem kogu teekonna juures on olnud, et olen oma uut elu põllumehena nautinud, isegi kui kõik katsumused ei ole tingimata nii nauditavad olnud. Nüüd, kuu aega hiljem, olen ma üsna palju õppinud, lahendanud meie esimese kriisi ja sealjuures mingil moel sama entusiastlikuks jäänud, kui alguses :). Edasi saab minna vaid paremaks. 

Renegade – kes ja mis?

Renegade – kes ja mis?

Kust see nimi siis õigupoolest tuleb? Renegade, eesti keeles renegaat, seda sõna kirjeldatakse kui põhimõttest taganejat, mässajat või lihtsalt reeturliku inimest – ei kõla üldjoontes väga positiivselt. Enamikule tavaliselt ei meeldi mässajad, inimesed, kes teevad asju teisiti ning ei allu traditsioonidele või üldtuntud ühiskondlikele kokkulepetele. Sellest hoolimata just see nimi – Renegade – on see, mis meie jaoks ees ootavat teekonda kõige paremini iseloomustab. 

Oleme ennast algusest peale pisut Renegadena tundnud ja valik tundus loogiline –  oleme mässajad, kes on valinud teistsuguse tee ning ei lase tavaelu normidel ennast segada. Me oleme nii endilt, kui ka üksteiselt küsinud, kas oleme ikka täie mõistuse juures, et sellise projektiga alustame. Kaua ehitatud karjääri ning regulaarse sissetuleku hülgamine... Ja mille jaoks? Et hakata teekasvatajaks, ilma väga selge teadmiseta, kuidas üks istandus üldse toimima peaks? Panna oma tulevik ja säästud kaalule, et ehitada üles teeistandus, riigis, kus sajad hektarid istandusi on kasutuna seisnud juba aastakümneid ilma, et keegi selles väärtust näeks? Oleme idealistlikud lollid? Ebaõnnestunud juhid ja spetsialistid, kes nüüd "alternatiivset" väljakutset otsivad? Võib-olla... 

Kuidas minust sai Renegade ehk “Millega peibutada lumehelbekest?”

Kuidas minust sai Renegade ehk “Millega peibutada lumehelbekest?”
“Tundus nagu hea plaan” on ilmselt kõige parem selgitus sellele, miks ma Kristiinale “Jah!” vastasin, kui ta 1. jaanuaril minu käest küsis, kas mulle võiks huvi pakkuda idee tema ja Hannesega kampa lüüa, et Gruusias teed kasvatama hakata. Nüüdseks võin juba välja öelda, et ma tegin ainult nägu (ka endale) nagu peaksin pisut asja üle mõtlema. Tegelikult oli vastus olemas kohe, kui ettepanekut lugesin. Väga palju praktilisi põhjusi selle otsuse taga ei olnud, aga kui nüüd päris aus olla, siis ma arvan, et enamik meist otsustab asju tegelikult emotsioonide ajel, tahame me seda või mitte. Aju peab lihtsalt tehtud otsustega leppima ja seda ratsionaalsete põhjustega hiljem toetama.